Vaše otázky

Kam letia holúbky po vypustení?

Holúbky sa vracajú naspäť domov do svojho holubníka, pričom zvládnu bezpečne preletieť niekoľko desiatok kilometrov. Tu má naša služba svoje obmedzenie. Keďže domovom holúbkov je Nitra, vieme aktuálne zabezpečiť len svadby do vzdialenosti cca. 50 km od Nitry.

 

Ovplyvňuje vypustenie svadobných holúbkov aj počasie?

Áno. Holúbky, tak ako i my, sa v daždi radšej ukryjú. Tým sa znižuje pravdepodobnosť ich šťastného návratu. Preto holúbky nevypúšťame počas búrky a dažďa. Ani extrémne vysoké alebo nízke teploty nie sú pre let vhodné. V lete sa však najväčším horúčavám vyhneme, keďže holúbky vypúšťame po svadbe, čo je zvyčajne v neskorších popoludňajších hodinách. Nesmie to byť ale tesne pred zotmením.

 

Chcela by som prekvapiť sestru a darovať jej k svadbe vypustenie holúbkov. Myslím si ale, že by sa ich bála chytiť do ruky. Dá sa to vypustenie vymyslieť aj inak?

Áno. Ak má mať svadobný pár obavy z vypúšťania holúbkov z ruky, môžeme sa dohodnúť na alternatíve vypúšťania z koša. V tom prípade len otvoria veko a z koša vyletí kŕdeľ holúbkov. Z chytenia holúbkov ale obavy mať netreba. Pri podávaní nasmerujeme holúbka tak, že ho dotyčný drží isto a pevne. Naše holúbky sú krotké, v ruke sa vzpierať nebudú.

 

Ako nájdu holuby cestu späť?

Holúbky využívajú pre svoju orientáciu magnetické pole Zeme. V hornej časti ich zobáka sa nachádzajú špecifické nervové bunky, pomocou ktorých určujú svoju geografickú polohu. Okrem toho im pravdepodobne pomáha aj postavenie Slnka a vizuálne orientačné body v krajine.